Covid-19 – Vėlinių savaitgalio pasekmės ir pirmadienių efektas

17 lapkričio, 2020

Covid-19 – Vėlinių savaitgalio pasekmės ir pirmadienių efektas

Įrodymais pagrįstos medicinos grupė
Paruošė Jonas Bačelis

„Laisvės TV“, kartu su Įrodymais pagrįstos medicinos grupe, pradeda informacinį projektą „Laikykitės, – medikai“, kurio tikslas – pateikti su Covid-19 susijusios informacijos analizę, veiksmų planus ir gaires. Grupės analitikas Jonas Bačelis šį kartą plačiau aptaria Vėlinių savaitgalio pasekmes ir visame pasaulyje paplitusį pirmadienių efektą.

Vėlinių savaitgalio atgarsiai skaičiuose

„Nuo pat rugsėjo, dieninis naujų Covid-19 atvejų skaičius Lietuvoje dvigubėjo kas 12 dienų. Tai yra spartus eksponentinis augimas, kuriam tęsiantis, per Kalėdų dieną būtų diagnozuota apie 20 tūkstančių naujų atvejų, – pastebi J. Bačelis. – Tačiau daug kas pasikeitė mūsų elgesyje lyginant su rugsėjo ir spalio mėnesiais, todėl paskutinę savaitę stebime augimo sulėtėjimą. Problema tampa naujų hospitalizacijų skaičius, kuris tik dabar pasiekia savo augimo piką: ligoninėse situacija visada atsilieka keliomis savaitėmis, todėl medikai tik dabar pradeda jausti per ilgąjį Vėlinių savaitgalį itin išaugusio užsikrėtimų skaičiaus pasekmes.“

ryškus naujų Covid-19 atvejų skaičiaus augimas

Lapkričio 5–7 dienomis buvo stebimas labai ryškus naujų Covid-19 atvejų skaičiaus augimas (paveikslas A). Panašu, kad tai buvo tiesioginė ilgojo Vėlinių savaitgalio pasekmė: mirusius giminaičius lankantys gyventojai užkrėtė savo gyvus artimuosius, arba užsikrėtė nuo jų patys. Padidintas gyventojų mobilumas ir fizinis bendravimas spalio 30 – lapkričio 2 dienomis virto naujų diagnozių pagausėjimu po mažiau nei savaitės: tiek laiko prireikė simptomams pasireikšti (apie 4 dienas) bei tyrimo rezultatams gauti (1–2 dienas).

Pirmadienių efektas

J. Bačelis atkreipia dėmesį, jog nors pirmadieniais paprastai stebimas naujų atvejų skaičiaus sumažėjimas, reikėtų prisiminti, kad tai yra visame pasaulyje stebimas su viruso plitimo dinamika nesusijęs reiškinys.

„Savaitgaliais yra paimama ir į laboratorijas pristatoma mažiau mėginių. Juos ištirti užtrunka iki pirmadienio. Tad savaitgalio poilsis pirmadienį virsta naujų atvejų skaičiaus kritimu, – pastebi analitikas. – Tai ypač gerai matosi sudėjus kelių savaičių duomenis vienus virš kito. Taisyklę patvirtinanti išimtis įvyko po Vėlinių savaitgalio: naujų atvejų skaičiaus kritimas buvo stebimas antradienį po nedarbo pirmadienio. Priešingas efektas yra būdingas penktadieniams, kuomet į informacinę sistemą yra suvedami rezultatai iš mėginiais gausaus savaitės vidurio.“

Periodiškas pirmadienių efektas yra taip plačiai paplitęs pasaulyje, kad pagal jo nebuvimą, galima įtarti nesąžiningą statistikos pranešimo praktiką:

nesąžininga statistikos pranešimo praktika

„Laikykitės, – medikai“ – tai informacinis projektas, kuriame aštuoniolikos medicinos ekspertų grupė visuomenei ir Sveikatos apsaugos ministerijai pateikia su Covid-19 susijusių duomenų analizę, veiksmų planus ir gaires. Grupės darbą finansuoja „Laisvės TV“. Grupės koordinatorius – Tumas Beinortas, grupės analitikas – Jonas Bačelis.

Norėdami skatinti duomenų ir tyrimų atvirumo kultūrą, prie savo pranešimo pridedame nuorodą, kurioje skelbsime šiame tekste aptiktas esmines klaidas, pataisymus arba informuosime apie pasikeitusį autorių požiūrį. Vieša nuoroda į šio pranešimo GoogleDoc Errata dokumentą: https://bit.ly/36HpMSb.


Daugiau įrašų: