Iniciatyvos „Laikykitės, Medikai!“ atnaujinta finansinė ataskaita

Periodas: 2020 m. kovo 17 d. – 2020 m. birželio 3 d.

Ataskaitos išoriniai auditoriai: UAB „Audifina“, tarptautinės nepriklausomų audito ir teisinių įmonių asociacijos „MSI Global Alliance“ narė, viena didžiausių lietuviško kapitalo audito kompanijų Lietuvoje.
Ataskaitos teisiniai konsultantai: „TGS Baltic“, didžiausia advokatų kontora Lietuvoje, „Prospera Tier 1 law firm review 2019“ tyrimo duomenimis pripažinta skaidriausia ir etiškiausia advokatų kontora Baltijos šalyse.


Nuo minties padėti su koronavirusu kovojantiems Lietuvos medikams iki pirmojo viešo kreipimosi dėl renkamos paramos praėjo 24 valandos. Paramos gavėjo statusą turinti VšĮ Laisvės TV kovo 18 dieną atidarė atskirą sąskaitą iniciatyvai „Laikykitės, Medikai!“ ir pradėjo rinkti lėšas, skirtas pirkti būtiniausioms priemonėms medikams.

Akcentavome, jog reikia greitų sprendimų ir greitų pirkimų, nes buvo akivaizdu, jog valstybinės institucijos pavėlavo su įsigijimais, pandemija jau įžengė į šalį ir didelės dalies ligoninių medikai neturi net paprasčiausių kaukių.

Pradėjus rinkti paramą „Laikykitės, Medikai!“ komanda, kurią sudarė didžiąja dalimi „Laisvės TV“ žmonės, pasiskirstė į kelias dalis – vieni registravo medicinos įstaigų poreikius, kiti kalbėjosi dėl įsigijimų su vietiniais ir užsienio tiekėjais, treti pradėjo dėlioti logistikos grandines. Pirminėje projekto stadijoje buvo viešai paskelbta, jog administravimo kaštai bus nuliniai, dalis komandos narių savanoriaus, o daliai atlyginimus mokės „Laisvės TV“.

Pirminis lūkestis buvo surinkti 150 000 eurų ir aprūpinti priemonėmis keliasdešimt Lietuvos gydymo įstaigų.

Per pirmas dešimt valandų turėjome surinkę 102 000 eurų ir daugiau kaip 50-ies medicinos įstaigų poreikių. Taip pat pradėjome kiekvieną dieną Andriaus Tapino Facebooko profilyje teikti išsamias ataskaitas apie visą iniciatyvos eigą.

Visos mūsų surinktos lėšos ir jų šaltiniai yra pateikiami A lentelėje ataskaitos pabaigoje.

Visos mūsų išlaidos yra pateikiamos F lentelėje ataskaitos pabaigoje.

Antros dienos gale turėjome 201 000 eurų ir daugiau kaip 150 medicinos įstaigų. Tada buvo užbrėžtas tikslas pasiekti pusę milijono eurų.

Trečios dienos gale turėjome 360 000 eurų, daugiau kaip 250 poreikių ir palengva ateinantį supratimą, į kokio dydžio projektą mes įsivėlėme. Sujungus pajėgas kartu su Maltos ordino pagalbos tarnyba surinkta suma jau priartėjo prie pusės milijono ir per dieną teko koreguoti buvusį tikslą. Naujasis – pasiekti milijoną.

Trečią dieną jau prasidėjo pirmieji pirkimai iš vietinių tiekėjų. Priėmėme sprendimą, jog nepaisant išaugusių respiratorių ir kitų priemonių kainų, pirksime čia ir dabar, nes medikams priemonių reikia čia ir dabar. Taip pat nupirkome žaliavų Robotikos mokyklai veido skydeliams gaminti ir medžiagų dizaineriui Robertui Kalinkinui kaukėms siūti. Gavome paramą ir žaliavomis, visos tokios paramos sumos yra pateiktos C lentelėje ataskaitos pabaigoje.

Ketvirtą dieną jau pasirašėme pirmąją didelę sutartį su Kinijos tiekėju.

Penktą dieną jau pradėjome vežti respiratorius, pirštines, dezinfekcinį skystį ir kitas priemones į Lietuvos ligonines.

Paramą pradėjome gauti ne tik pinigais, bet ir priemonėmis iš fizinių ir juridinių asmenų. Gautų priemonių kiekiai pateikti B lentelėje ataskaitos pabaigoje.

Aštuntą dieną peržengėme 1 000 000 eurų ribą. Taip pat atsirandant signalų, kad parama gali būti piktnaudžiaujama arba ji dėl įvairių priežasčių gali nepasiekti medikų, įkūrėme Kontrolės tarnybą, kuri turėjo užsiimti patikra.

Devintą dieną pradėjo veikti trumpasis paramos medikams numeris 1880, vieno skambučio kaina 2 eurai, visi operatoriai savo pajamų dalies oficialiai atsisakė. Iš skambučių trumpuoju numeriu surinktų lėšų suma pateikiama A lentelės 6 eilutėje ataskaitos pabaigoje.

Paramos prašančių medicinos įstaigų skaičius per dieną stabiliai augo po 30-40, prie jų prisijungė ir su rizikos grupėje esančiais žmonėmis dirbančios socialinės įstaigos – slaugos namai, hospisai, senelių namai.

Tryliktą dieną sulaukėme didžiausio mūsų juridinio donoro – bendrovė Yukon Advanced Optics Worldwide bendrai per du kartus pervedė 300 000 eurų, o bendra surinkta suma viršijo 1 500 000 eurų.

Šešioliktą dieną turėjome nemalonų incidentą – Kontrolės tarnyba su neginčijamais įrodymais pagavo mūsų paramą gavusią ir dalį jos pasisavinusią medikę rezidentę. Buvo priimtas sprendimas paviešinti šį nutikimą ir kreiptis į teisėsaugos institucijas.

Septynioliktą dieną į Lietuvą iš Kinijos geležinkeliu vos per devynias dienas atvyko pirmoji didžioji mūsų siunta – 300 000 vnt. medicininių priemonių.

Devynioliktą dieną buvo sutarta su Kauno technologijos universitetu patikrinti iš Kinijos gautus respiratorius ir jau kitą dieną gautas atsakymas, kad prekės kokybiškos ir atitinkančius taikomus standartus.

Tomis dienomis, kai kasdien reikėdavo supakuoti, pažymėti, paskirstyti, išvežti, užpajamuoti, sutvarkyti biurokratinius dalykus daugiau kaip 60 krovinių per dieną ir artimiausiomis savaitėmis nusimatė tik krovinių skaičiaus augimas, atėjo suvokimas, jog visuomeniniais pagrindais tris savaites po 12-14 valandų dirbantys žmonės ilgai netemps ir projektui iškils grėsmė strigti.

Į pagalbą atėjo vieni iš mūsų didžiųjų donorų, turintys nemažą tokių projektų valdymo patirtį ir puikiai suvokiantys, kad tokio masto projekto ilgą laiką neįmanoma administruoti su nuliniais kaštais. Į naują paramos sutartį jie savo iniciatyva įtraukė punktą, leidžiantį dalį jų paramos panaudoti projektui administruoti. Iniciatyvos vadovai - „Laisvės TV“ direktorė Gabija Milašiūtė ir Andrius Tapinas – prie projekto toliau dirbo visuomeniniais pagrindais.

Projekto administravimo išlaidos iki birželio 03 dienos imtinai sudarė 3250 eurų arba 0,13% surinktų paramos lėšų. Jos buvo skirtos dviejų asmenų, derinančių projekto logistiką ir santykius su partneriais bei paramą priimančiomis įstaigomis, atlyginimams.

Dvidešimt ketvirtą dieną buvo viršyta 2 000 000 eurų riba, taip pat tą dieną ne tik buvo vykdomi pirkimai ir vežimai, bet ir apmokėti keturių plaučių ventiliavimo aparatų taisymo kaštai. Sutvarkyti aparatai buvo pristatyti į Panevėžio respublikinę ligoninę.

Dvidešimt aštuntą dieną buvo atliktas paskutinis didelis medicininių priemonių įsigijimas iš Kinijos ir pradėtos konsultacijos su medikais dėl to, ką reikėtų įsigyti gegužę.

Balandžio pabaigoje su JAV lietuvių pagalba pavyko įsigyti 250 naujos technologijos neinvazinių ventiliacinių šalmų. Užsakymas buvo atliktas balandžio 25 dieną, gegužės pradžioje šalmai jau buvo Lietuvoje ir išdalinti paraiškas padavusioms didžiosioms ligoninėms. Likę beveik 80 šalmų palikti operaciniame rezerve.

Taip pat balandį – gegužę su Lietuvos kariuomenės pagalba buvo masyviai tiekiamos pagrindinės apsaugos priemonės socialinėms įstaigoms – hospisams, paliatyvinės slaugos ligoninėms ir senelių namams. Visą suvestinę su įsigytų ir medicinos įstaigoms pristatytų priemonių sąrašu rasite Ataskaitos 1 priede.

Gegužės pradžioje po konsultacijų su medikais ir atsižvelgus į koronaviruso situaciją Lietuvoje projekto vadovai priėmė sprendimą stabdyti lėšų rinkimą ir pradėjo formuoti operacinius rezervus – finansinį ir sukauptų apsaugos priemonių – rudeniui, jeigu išsipildytų kai kurių ekspertų prognozės apie antrąją viruso bangą.

Birželio 03 dieną operaciniame „Laikykitės, Medikai!“ rezerve buvo 181 258 eurai ir 78 neinvazinės ventiliacijos šalmai.

Kitas priemones (300 000 FFP2 respiratorių, 665 FFP3 respiratorių, beveik 11 000 kombinezonų, 100 000 deguonies kaukių, 50 000 trachėjinių vamzdelių, 100 000 deguonies vamzdelių ir 42 900 vienkartinių kaukių), kurios dar yra pakeliui arba ką tik pasiekusios organizaciją, planuojama išdalinti medicinos įstaigoms per birželio mėnesį bei pirmąsias liepos dienas. Kiek jų liks operaciniame rezerve – pateiksime galutinėje ataskaitos versijoje.

Šiai dienai pateikiant finansinę ataskaitą iki birželio 03 dienos, žemiau pateikiame informaciją, susijusią su paramos iniciatyvai „Laikykitės, Medikai!“ gavimu ir panaudojimu.


2 priedas. UAB „Audifina“ ataskaita apie atliktą patikrinimą – PDF failas.

Galutinė finansinė „Laikykitės, Medikai!“ ataskaita bus pateikta 2020m. rugpjūčio mėnesį. Joje bus pateikti atnaujinti finansiniai duomenys, medicinos įstaigų skaičius ir konkrečiai įstaigai pateiktų priemonių sąrašas.